13 Haziran 2009 Cumartesi

İncesaz


İncesaz'ın tarihi


Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural'ın 1996 yılında bir araya gelmesi ile başladı. Üçlü, başta tanbur, kemençe ve kanun olmak üzere geleneksel Türk Müziği sazlarının baş rollerini oynadığı, çağdaş tınılar, armoniler ve düzenlemelerin Türk Müziği makam ve perdeleriyle birlikte yeniden üretildiği bir müzik üzerinde hemfikirdi. Aydemir ve Türkan geleneksel öğretiden, konservatuar eğitiminden, Onural ise Yeni Türkü gibi yukarıda sayılan önermeleri pop müzik düzleminde kısmen uygulamış bir grup müziğinin birikiminden gelmekteydi.


1997'de ilk albümün çalışmaları sırasında gruba kanunda Taner Sayacıoğlu katıldı ve "bir / Eski Nisan" bu kadroyla hazırlandı. Kalan Müzik tarafından 1999 yayınlandı. Albüme Mahinur Özüstün ve Murat Buket vurmalı çalgılarla, Muammer Ketencoğlu akordeonla, Uğur Işık viyolonselle ve İsmail Soyberk bas gitarla katkıda bulundu. Ketencoğlu ve Işık'ın katkıları sonraki tüm albüm çalışmalarında da sürdü.

1999-2001 yıllarında grup Türk televizyon tarihinin iz bırakan dizilerinden birine müzik yaptı: İkinci Bahar. Bu dizinin soundtrack albümü de 2000 yılında Post Müzik tarafından yayınlandı. İkinci Bahar albümü karma bir albüm olduğu için grubun daha ilk albümden benimsediği numaralamaya girmedi. Bu süreçte gruba vurmalı çalgılarda Ahmet Özbilen ve Hüseyin Tuncel katkıda bulundu.

2001 yılında bas gitarda Akın Aral'ın da katılmasıyla üçüncü İncesaz albümü ortaya çıktı: "iki / Eylül Şarkıları" (Kalan Müzik, 2002). Bu albüm ağırlıklı olarak bir şarkılar albümüydü ve şarkıları TRT İstanbul Radyosu'nun değerli ses sanatçısı Melihat Gülses okuyordu.

2003 yılında vurmalı çalgılarda Engin Gürkey İncesaz'a katıldı (bu katılım iki albüm boyunca sürdü). Bu ekiple üçüncü albüm tamamlandı ve Mayıs 2004'de yine Kalan Müzik tarafından yayınlandı: "üç / İstanbul'a Dair". Albümde ilk kez klasik yaylı çalgılar dörtlüsünün (kemanlar: Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy, viyola: Efdal Altun, viyolonsel: Hakkı Öztürk) eşliği duyuluyordu. Solist sazlar olan tanbur, kemençe, kanun ve klarnet tıpkı ilk albümlerde olduğu gibi makam perdelerinden taviz vermezken, düzenlemeler ve armoni anlayışı çağdaş çizgiden geri kalmıyordu.

2001-2005 yıllarında incesaz, atv'de yayınlanan "Ekmek Teknesi" (yönetmen: Metin Günay) ve TRT'de yayınlanan "Çınaraltı" (yönetmen: Andaç Haznedaroğlu) dizilerinin müziklerini yaptı.

Dördüncü albüm, grubun yine yeni bir açılımı oldu. "dört /Mazi Kalbimde" albümünde, Dilek Türkan'ın okuduğu şarkıların bir bölümü, yüzyıl başlarının zevkini ve modasını yansıtan tangolardı ve Türker Çolak, vurmalı çalgılarla ilk kez İncesaz'da bu albümle yer aldı. Bu albüm de yine Kalan Müzik tarafından 2005'de yayınlandı.

İncesaz 2006 yılında Kanal D'de yayınlanan, Cankat Ergin'in yönettiği "Sev Kardeşim" dizisinin müziklerini yaptı. Bu dizinin müziklerinden bir bölümü, daha sonra yayınlanan albümlerde yer aldı.

Ekim 2007'de yayımlanan "beş/Elif" albümünde, Cengiz Özkan'ın okuduğu, Kerkük ve Kırım da dahil olmak üzere 15 değişik yöreden alınmış türkülere yer verildi. Bu albüm birbirinden hiç de uzak olmayan Türk Müziği'nin türküleriyle şarkılarını bir araya getiriyordu.
"altı / Kalbimdeki Deniz" albümü, 2009 Mart ayında yayınlandı. İncesaz şarkılarının ağırlıkta olduğu bu albümde de yine yüzyıl öncesinin şarkılarına yer verildi. Albümde Efdal Altun (viyola), Hakkı Öztürk (viyolonsel) ve Umut Sel (kontrbas) konuk sanatçı olarak yer aldılar. Albümün solistliğini Dilek Türkan ve Bora Ebeoğlu yaptılar.

İncesaz'ın bugüne kadar çeşitli projelerde birlikte çalıştığı solistler arasında (alfabe sırasıyla)
Sezen Aksu
Güzin Değişmez
Oya-Bora Ebeoğlu
Melihat Gülses
Gülcan Kaya
Zuhal Olcay
Cengiz Özkan
Leman Sam
Dilek Türkan
Münip Utandı
Çiğdem Yarkın
Gül Yazıcı

Aşkın Nur Yengi

incesaz

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Türkçe yazım kurallarına uygun olduğu için;hakaret içermediği için teşekkürler

Add to Technorati Favorites