30 Mart 2010 Salı

90'larin Unutulmaz Türk Dizileri

90’larda popüler olan yerli ve yabancı şarkıları kendimce listeledikten sonra burada durup ta dizilere değinmemek olmazdı tabi ki.Ben de değinmeden duramadım ve o yıllarda sürekli izlediğimiz,bizleri ekranlara bağlayan,anılarımızda yer etmiş o güzel dizileri paylaşmak istedim.Belki hepsi değil ama hatıraları  canlandıracak kadarını bulacağınızdan eminim.


Evet o günlerden ilk aklıma gelen dizi BİZİMKİLER ….Bizimkiler 1989-2002 yılları arasında  tam 455 bölüm yayınlanmış; Türk televizyonlarının en  mükemmel dizilerinden biridir ve bence ilk üç arasındadır.Pazar günlerimizin vazgeçilmez bir parçası olan bu dizi İstanbul’daki bir apartmanın sakinlerinin yaşamlarını bizlere anlattı durdu.Şöyle bir düşündüğümüzde biraz da olsa Kemal Sunal’ın Kapıcılar Kralı filmini de çağrıştırıyor olsa da yine de kendine özgü bir yanı vardı.Bizlerde öyle yer eden bir diziydi ki bugün bile dizideki karakterlerin hemen hepsi mutlaka aklımızdadır.Apartman sakinlerini ’’Buyruuuuun ‘’ diye karşılayan  Kapıcı Cafer(Ercan Yazgan) ve onu sürekli zabıt tutup attırmakla tehdit eden Yönetici Sabri(Mehmet Akan),Tak tak Sedat rolündeki Salih Kalyon,’’Vatandaşa cart curt yok’’ ve ‘’ Kaldır şu pislikleri’’ diyen Katil rolündeki Aykut Oray , Dumkoff Halis,Benim adım Cemil vs. vs…. Bu karakterleri unutan var mıdır bence yoktur.Bu dizi hatıralarımızın en güzel yerinde öylece duruyor….Peki SÜPER BABA’yı hatırlayan var mı aranızda ? Mutlaka vardır…
Bu dizi de 1993-1997 yılları arasında ATV’de yayınlanmış en uzun soluklu ve bir o kadar da kaliteli dizilerin başında gelmekte.Üç çocuklu boşanmış bir adam olan Fiko’nun  ve etrafındakilerin başından geçen bu dizinin nerdeyse hiçbir bölümünü kaçırmamışımdır.Fiko’nun dışında Nihat ve Yakup Dede de unutulmazları arasındadır.Ama bu dizinin en unutulmazları arasında ise  müziği gelmektedir.Hani şu flüt sesiyle başlayan ve ‘’Bana bir masal anlat baba !! ‘’ diyen  Oya Küçümen’in söylediği  o muhteşem şarkı var ya !! Acaba blok flütlerimizle kaç kere çalmaya çalıştık o şarkıyı J Ama bu dizi de sonunda anılar ve unutulmazlar arasında yerini aldı…İKİNCİ BAHAR :
   1999-2001 yılları arasında ATV’de yayınlanmış bir diziydi.Urfa’dan İstanbul’a gelen Ali Haydar ile Hanım ‘ ın aşklarını ve maceralarını anlatıyordu bu dizi.Oyuncu kadrosu açısından da kaliteliydi.Şener Şen,Türkan Şoray, Tarık Papuççuoğlu  ve Nedim Saban  gibi kaliteli oyunculardan oluşuyordu.

Baskül Ailesi :

Üç çocuklu bir ailenin obezlikleri yüzünden başlarına gelenlerin anlatıldığı bu dizi maalesef fazla uzun ömürlü olmamaış ve sadece 13 bölüm ekranlarda kalabilmişti.Bunların dışında yine popüler olmuş beğenerek izlenilen dizleri de şöyle sıralayabiliriz.

Aynalı Tahir , Kara Melek,Perihan Abla(Bu dizi sanırım 80’lerin sonunda bitti ama 90’larda da yayınlandı.Yanlışsam düzeltin),Mahallenin Muhtarları ve daha aklıma gelmeyen bir çok yerli dizi o zamanlarda televizyon hayatımızın bir parçası oldu ve bir çoğunu hala dün gibi hatırlıyoruz…Ne günlerdi be..!!

2 yorum:

nini dedi ki...

bizimkiler. ne eğlenceliydi! nasıl bu ülkenin bir parçası gibiydi:)

süper babayı izlerken onu babam yerine koyardım. (olmayınca gördüğünü istiyor insan:)) bir de sırf jenerik müziği yüzünden yan flüt çalmak istedim...ki hala isterim ama nasip olmadı...

ikinci bahar gerçekten belki de en son o sıcaklığa sahip dizilerdendi...çok severdim

GÖK-TÜRK dedi ki...

nini>>> Özellikle Bizimkiler ve süper baba hiç kaçmazdı :))

Yorum Gönder

Yorumlarınız Türkçe yazım kurallarına uygun olduğu için;hakaret içermediği için teşekkürler

Add to Technorati Favorites